A holisztikus szemléletmódról és terápiákról már mindenki hallott, ugyanakkor kevesen tudják, konkrétan mit is jelent ez a fajta látásmód és filozófia. A világnap alkalmából járjuk hát egy kicsit körbe a holisztikus gyógyítás fogalmát.
Mit nevezünk holisztikus gyógymódnak?
Szemben a hagyományos orvoslással, mely elsődlegesen a tüneti- testi kezelésekre épül, a holisztikus szemléletű terápiák nem pusztán a fizikai testre koncentrálnak. A holisztikus gyógyítás a test, az elme és a lélek szinergiáját veszi alapul, a fizikai testet nem különálló elemként kezeli, hanem egy komplex egységként a lélekkel és az elmével együtt.
A gyógymódok kiválasztásánál figyelembe veszik a beteg érzelmi, pszichés állapotát és szociális helyzetét – akár az általános életkörülményekre kiterjedően is.
Ez a teljeskörű feltérképezés igyekszik az orvossal való együttműködés esetleges problémáit is kiküszöbölni, a kezelés hatékonysága érdekében pedig a lehető legjobb viszony kell, hogy fennálljon a beteg és az orvos/ terapeuta között.
Gyógyulás minden szinten
Már Hippokratész, a gyógyítás atyja is hitt abban, hogy az emberi test képes meggyógyítani önmagát, és a legnagyobb ajándék, amit a földi halandók kaphatnak, az öngyógyításra való képesség.
Valójában a holisztikus gyógyászat is ezt a célt tűzte ki: segít a betegnek a gyógyuláshoz nélkülözhetetlen lelki, érzelmi támogatást megadni, a szellemi síkon is végbemenő gyógyulási folyamatokat beindítani.
A lélek szorosan összefügg, összeolvad a testtel. Amikor testi tünetek jelentkeznek, nagy eséllyel szomatizálódott lelki problémákról van szó- ezért kevés pusztán a testet kezelni, hiszen a betegséget kiváltó okok a lélekből fakadnak. A csakrák, vagyis a gerinc mentén található energiaközpontok fontos szerepet kapnak a gyógyítási folyamatok során.
A történelem is megannyi bizonyítékot és módszert említ, mely a gyógyulási folyamatokat a testi- lelki egyensúlyra építi. Például az Ayurveda, a jól ismert és igen komplex ősi gyógymód a test energiaháztartásának helyreállítását célozza a test-szellem kapcsolatának erősítésével.
Ősi módszernek tekinthető a napjainkban is népszerű jóga és a Tai Chi is, mely egy harcművészethez köthető öngyógyító, egészségmegőrző és önfejlesztő rendszer.
A holisztikus terápia különböző praktikákra épül
• Meditáció és jóga
• Testmasszázsok és aromaterápia
• Hangterápiák, hangtálas szeánszok
• Légzéstechnikák
• Akupunktúra és akupresszúra
• Reiki
Az integrált holisztikus terápiák általában több fent felsorolt elem egyvelegéből tevődnek össze.
Mindig vegyük figyelembe, hogy a teljes gyógyulás több síkon megy végbe
Ha egy lelki probléma már eljutott abba a stádiumba, hogy testi szinten manifesztálódott, a tüneti, fizikai kezelés mellett lelki síkon is megoldásra, gyógyulásra kell törekednünk.
Ugyanakkor testi betegséget nem oldhatunk meg pusztán szellemi síkon, hiszen ha egy probléma már testet öltött, fizikai- lelki téren egyaránt cselekednünk kell a gyógyulás érdekében.