A grafológusok szerint egyes betűk megformálásából, külalakjából nemcsak személyiségjegyeinkre, hanem emberi kapcsolataink jellemzőire is következtethetünk.
A grafológia tudománya az írás elemzésével foglalkozik. Az írás dőlésszögéből, a betűk formálásából a szakavatott tekintet előtt a személyiség rejtett vonásai is kirajzolódnak. A kézírás elemzése során mindig a „nagyból” haladunk a „kicsi” felé, tehát először az íráskép összhatását figyeljük meg.
* A sorok iránya például egyértelműen jelzi az élethez való hozzáállást, az alapvető habitust. Az enyhén emelkedő sorok optimizmusról árulkodnak. Viszont ha erőteljesen felfelé kanyarodnak, akkor erősítenie kell a realitásérzékét! A lejtős sorok pesszimizmusra és negatív önértékelésre utalnak.
* A szóköz a társas viselkedésről árulkodik. Ha túl közel helyezkednek el a szavak egymáshoz, az arra utal, hogy ön időnként túlságosan bizalmaskodó, és az önértékelése nagyban függ mások visszajelzéseitől. Ugyanakkor ha túlságosan távol helyezkednek el a szavak egymástól, az azt jelzi, hogy ön fél az intimitástól.
* Az írásképet tanulmányozva egyértelműen megállapítható, hogy aránylag kis vagy nagy méretű betűkkel írunk. Ez egyrészt az önbizalomról, másrészt a gondolkodásmódról árulkodik. A kicsi betűk jelzik, hogy az illető hajlamos elveszni a részletekben. Szívesen alkalmazkodik a szabályokhoz, fontos számára a rendezettség, ugyanakkor az egyéniségét gyakran háttérbe szorítja. A túlzottan nagy betűk arra utalnak, hogy ön nagyvonalú személyiség, viszont gyakran elsiklik a részletek felett, pontatlan, sokszor késik.
* A szögletek és ívek a fogékonyságot és az elemzőkészséget jelzik. Ha általában szögletesek a betűk, az arra utal, hogy az illető inkább szellemi életet él, mint társaságit. Szeret egyedül lenni, és elmélkedni, szüksége van a magányra. Az ívek lágyságot, kedvességet, barátságosságot jelképeznek. Ha írásában több az ív, mint a szöglet, akkor valószínűleg társaságban jobban érzi magát, mint egyedül.
Ha megfigyeltük az íráskép egészét, vegyük górcső alá a következő betűket!
a – a munka jelölője
Megformálásából következtethetünk az önbizalomra, az akaraterőre, az egóra. Ha kerek, telt, íves, akkor az illető határozott és céltudatos a munkájában. Ha „sovány”, kicsi, horpadt, akkor az író önbizalom-hiányos, határozatlan személyiség, aki irányítást igényel.
k – …mint kreativitás
A fantázia, a kreativitás jelölője. Ha a középső zónában nagyobb a hurok, mint a felsőben, akkor az illető igényli az irányítást, és kissé földhözragadt természet. Ha viszont a betű felső zónájában nagyobb a hurok, mint középen, akkor írónjáak igazán eredeti ötletei vannak.
l – Érdeklődő típus?
Ez a betű a tudásszomjról, az intellektuális nyitottságról árulkodik. Ha nagy hurokkal rendelkezik, az kíváncsi, éber elmét jelez. A lapos »l« arra utal, hogy az illető nem mutatja meg ismereteit, műveltségét másoknak, kissé zárkózott típus, és hajlamos az előítéletekre.
o – a lelki egyensúlyról vall
A telt, kerek betű harmóniát jelez, és azt sugallja, hogy az illető kiegyensúlyozottan képes kötődni másokhoz. A deformált »o« az érzelmek megélésének zavarát mutatja, és lelki sérülésekre következtethetünk belőle.
t – vezetői képességek
A »t« betű esetében az áthúzást vizsgáljuk. Ha a középzónán felül van az áthúzás, az jelzi, hogy az illető magas elvárásokat támaszt önmagával és a környezetével szemben, büszke, jó vezető, ám hajlamos az arroganciára. Ha az alsó zónára esik az áthúzás, akkor az illető bizonytalan, határozatlan, és hajlamos rá, hogy alábecsülje a képességeit.
gy – Párban szép…
A »gy« a párkapcsolat jellemzőit tükrözi. A g az író, az y a társ: amennyiben a két betű azonos méretű, egyenrangúak a felek a kapcsolatban. Ha valamelyik nagyobb a másiknál, alá- és fölérendeltségre következtethetünk. Fontos azt is megfigyelni, érintkezik-e a két betű egymással: ha igen, a két személy közti kötelék erős és sérthetetlen; ha nem, akkor eltávolodtak egymástól. Ha valamilyen irányban dőlnek a betűk, az azt jelzi, hogy intenzív érzések jellemzik a viszonyt, az erőteljes hurkok pedig a szexualitás hangsúlyos megélésére engednek következtetni.