A felhőkarcoló méretű aszteroida március 25-én, szombaton halad majd el a Föld mellett.
A 2023 DZ2 néven ismert objektum háromszor akkora, mint amelyik 2013-ban az oroszországi Cseljabinszkban kirobbantotta az ablakokat – adja hírül a travelo.hu. Nincs okunk azonban a rettegésre: szerencsére a biztonságos távolságban suhan el mellettünk, de egy megfelelő kézi távcsővel akár a hobbi csillagászok, és az aszteroida-rajongók is megfigyelhetik.
A Virtual Telescope Project élő közvetítést is mutat majd az aszteroidáról 19:30-kor. Az EarthSky szerint az aszteroida az északi féltekről nézve egy lassan mozgó csillagnak fog tűnni a délkeleti horizontnál, az Orion, a Nagy Kutya és a Kis Kutya csillagképtől keletre.
Már február óta figyelik
Az aszteroidát először a Kanári-szigeteken található La Palma Obszervatórium csillagászai fedezték fel 2023 februárjában. A kisbolygó 45-100 méter átmérőjű lehet, és az úgynevezett Apollo-család tagja. Ha a 2023 DZ2 becsapódna a Földbe, az komoly károkat okozna – írták a szakemberek.
Még jó, hogy az aszteroida körülbelül 173 000 kilométerre halad majd el mellettünk. A jelenlegi számítások alapján az aszteroida 2026. március 27-én 1:430-as eséllyel csapódhat be, viszont a kockázat bizonyosan csökkenni fog az elkövetkező időszakban. Az űrkőzet 3,17 évente kerüli meg a Napot.
Lehetnek veszélyesek is köztük
Míg a 2023-as DZ2 jelenleg nem jelent veszélyt a Földre, a NASA Center for Near Earth Studies Sentry programja jelenleg 24 ismert objektumot figyel, amelyeknek bár kicsi, de azért van az esélye, hogy a következő évszázadban eltalálják a Földet.