Megannyi legenda és misztikum kapcsolódik a Király, Elvis Presley halálához. Az 1977. augusztus 16-án bekövetkezett tragédia óta több milliónyian gondolják úgy, hogy a sztár gyilkosság áldozata lett, vagy hogy ma is él, és halála megrendezett színjáték vo

A hivatalos verzió a szívinfarktus miatt bekövetkezett halál, és a jegyzőkönyvet is csak ötven év után, azaz 2027-ben teszik nyilvánossá. Hogy pontosan mi és hogyan történt azon a bizonyos napon, már nem tudhatja meg senki.
Elvis és a keleti tanok
Elvis is, mint ahogyan minden ember, kereste élete nagy kérdéseire a választ, és az ezoterikus irodalmak felé fordult. Az 1960-as években sok más amerikai fiatalhoz hasonlóan a keleti vallásokkal ismerkedett. Volt felesége, Priscilla Presley egyik nyilatkozata szerint Elvis órákon keresztül olvasgatta ezeket az irodalmakat, és próbálta kideríteni, hogy mi az élete célja.
Priscilla önéletrajzi könyve szerint amikor Presley a lelki békéjét kereste, konzultált egy indiai guruval is, akárcsak a Beatles és mások is abban az időben, és számos spirituális utat ajánló könyvet is elolvasott, mint Aldous Huxley: Az érzékelés ajtói és Timothy Leary: Pszichedelikus tapasztalás. Elvis transzcendens világ iránti érdeklődését már gyermekkorában elültette benne édesanyja, aki rendkívül fogékony volt a természetfölötti iránt, sokat sejtető álmai és rejtélyes intuíciói voltak. Gyakran imádkoztak halott ikertestvéréhez is, és olykor útmutatást is kértek tőle.
Pozitív energiák, negatív attitűdök
A kis Elvis bár keresztény nevelésben részesült, hitében keveredtek a hinduizmus, júdaizmus, teozófia, és a pozitív gondolkodás is. Ginger Aldennel kötendő esküvőjét már mindezek szellemében tervezte el még halála előtt: egy piramis alakú csarnokban, hogy kihasználja a forma energiafókuszáló képességét, s hogy ezáltal pozitív energiák járják át majd az ifjú párt. Elvis könyvtárában tehát szerepeltek az ezoterikus irodalmak is, mégsem élt kiegyensúlyozott életet, halálának híre pedig egyenesen sokkolta a világot.
Utolsó koncertje a Market Square Arenában, Indianapolisban volt, 1977. június 26-án. A közönség lélegzetét visszafojtva várta a Király színpadra érkezését, hiszen a két évvel ezelőtti koncertjén, meghízottan, betegesen lépett a publikum elé. Ám most nem csalódtak, arany-fehér ruhában, a dereka körül ugyan úszógumikkal, mégis kirobbanó energiával és kisugárzással tarolt a színpadon. Dalait igazi átéléssel, érzelmekkel telve adta elő, homlokáról izzadtságcseppek folytak, miközben a közönség áhítattal nézte őt. A kettősség vált Elvis életében meghatározóvá, egyfelől akkoriban már gyógyszerfüggő volt, folyamatos problémák kínozták, másfelől mégis boldog volt: a színpadon. Mintha az éneklés, a szereplés kárpótolta volna minden csalódásáért, minden magánéletbeli problémájáért, és nem utolsósorban a szórakoztatóipar túlhajszoltságáért. Utolsó koncertje után visszatért lakóhelyére, Graceland-be két hónapos pihenőre. Ritkán hagyta el lakosztályát, legfőképp annak is a hálójában tartózkodott. 1977. augusztus 17-én be volt tervezve az újabb turné indítása. Egy nappal az indulás előtt, augusztus 16-án a hálójához tartozó fürdőben a földön fekve találta 21 éves menyasszonya, Ginger Alden színésznő, modell. A Baptist Mamorial Kórházba vitték, ahol az orvos halottá nyilvánította az akkor 42 éves sztárt.
Rejtélyes jegyzőkönyv
Annak a feltételezésnek, hogy a Király mégsem halt meg, vagy legalábbis nem úgy, mint azt elmondták, az az oka, hogy a boncolási jegyzőkönyvet 1977 októberében zár alá helyezték: 50 évig felbonthatatlan. Az írást a kórház orvosain és az apán, Vernon Presley-n kivül nem látta senki. Még javában tartott a boncolás, amikor augusztus 16-án Dr. Jerry Fransisco, Shelby megye halottkéme sajtótájékoztatón jelentette be, hogy Elvis Presley halálát szívritmuszavar okozta, és gyanús körülmények nincsenek. Ennek ellenére hamarosan napvilágra került az az információ, miszerint Presley holttestében legalább tízféle, jelentős mennyiségű drogot találtak, amelyek közül néhány együtt akár halálos kombináció is lehetett.
A gyanús körülményekre utaló jelek szembetűnőek voltak, de a halállal kapcsolatos hivatalos közlemény után már senki nem kereste a válaszokat olyan kérdésekre, mint: Hol volt a szolgálatot teljesítő személyzet, akiknek a fürdőszoba közvetlen szomszédságában volt a szobája? Hogy lehet, hogy Jim Kirk újságíró telefonhívást kapott Elvis halálesetéről, két órával a mentősök riasztása előtt? Miért takarították fel a szobákat a nyomozók megérkezése előtt? A nyomozást gyakorlatilag el sem kezdték, pedig a temetést követően Vernon Presley továbbra is állította, hogy fiát kábítószerek túladagolásával meggyilkolták.