Miért és mióta tartjuk szerencsétlennek a 13-as számot? Vajon lehet igazság a babonában? Ha 13-a péntekre esik, az tényleg bevonzza a negatív eseményeket?
Sokak szerint szerencsétlenséget hoz a 13-as szám, hát még ha dátumként egy pénteki napra esik. Vannak ugyan, akik rá sem hederítenek az efféle babonákra, de attól még tény, hogy évszázadok óta a legkülönbözőbb kultúrákban is tartja magát a vélekedés, hogy a 13-as szám bizony vonzza a bajt.
Tizenhárman az utolsó vacsorán
A keresztény kultúrkörben már régóta ismert a 13-hoz fűződő babona. Állítólag ezen a napon harapott bele Éva a tiltott a gyümölcsbe. Egy bibliai történet bélyegezte meg végképp a számot, az utolsó vacsorán ugyanis tizenhárman ültek az asztalnál. Más kultúrákban azért számított szerencsétlennek, mert eggyel több, mint a tökéletesség szimbólumának tartott 12-es. A héber ábécében a 13. betűt ugyanúgy „mem”-nek kell ejteni, mint a halál szót, ezért baljóslatúnak vélték. Állítólag a skandináv mitológiában is visszaköszön ez a babona, hisz úgy vélték, ha tizenhárman ülnek le egy asztalhoz, az szerencsétlenséget jelent.
Elterjedt babona
A XX. század első felében olyan rossz híre volt, hogy a New York-i felhőkarcolók 80 százalékánál egyszerűen nem volt 13. emelet, a szállodákban 13-as szoba, a kórházakban 13-as kórterem, a színházak nézőterén 13. sor, az utcákon 13-as házszám, és egyes légikikötőkben ma is hiába keresnénk a 13-as beszállókaput. A Forma 1-ről már nem is beszélve, ahol szintén nincs 13-as autó…