A kollagén a szervezetedben leggyakrabban megtalálható fehérje, ami erőt, rugalmasságot és épséget biztosít számos szöveted számára: bőrödnek, izmaidnak, csontjaidnak, de még a szívednek is. Neve a görög “kólla” (ragasztó) és a francia “géne” (valamit termelni) szavakból származik, nem véletlenül, hiszen valóban egy “ragasztó-termelő” fehérjéről van szó.
Nehéz elképzelni, de szemünk fehérjének 90%-a, bőrünk 70-80%-a és még a csontjaink 30%-a is ebből a fehérjéből épül fel, de még az izmaink 10%-át is ez a szuperfehérje teszi ki. És hogy miért is kap fontos szerepet a kollagén hatása? Mert számos egyéb jótékony hatása mellett ez a fehérje gondoskodik arról, hogy bőröd feszes maradjon, de az erős csontokért és a rugalmas ízületekért is ő felel. Úgyhogy ha szeretnél sokáig egészséges maradni és bőrödet hosszú időn át szépnek és rugalmasnak tudni, a kollagénre figyelned kell.
De hogy még inkább átérezd fontosságát, a fentieken kívül elárulunk még néhány funkcióját, csak hogy lásd, nem vicceltünk: javítja hajad és körmeid egészségét, növeli fogaid és csontjaid épségét, keménységét, óvja szív- és érrendszered egészségét, hozzájárul az izmaid növekedéséhez.
Ezeken kívül még egy lényeges egészségügyi funkcióról érdemes beszélnünk: az ereid falának rugalmasságát is biztosítja. Nélküle ezek az artériák sérülékennyé és gyengékké válnak, ami a későbbiek során akár olyan súlyosabb szív- és érrendszeri betegségeket okozhatnak, mint a szívroham vagy a stroke, ami már eléggé veszélyes terület az egészséged szempontjából.
Ha sportolsz, szintén alapvető fontosságú a szervezetedben található kollagén mennyisége. Az edzés utáni izomtömeg növelésében ugyanis nagy szerepe van. Az öregedéssel együtt járó izomtömeg vesztés is jelentősen csökken, ha a szervezeted kollagénszintje megfelelő.
Amint látod, hatása eléggé összetett, sok területet érint és mindezek mellett szervezet egyik nélkülözhetetlen összetevőjéről beszélünk.
A jó és a rossz hír
Van azonban egy jó és egy rossz hírünk. A jó hír az, hogy szervezeted képes kollagént termelni. A rossz pedig, hogy sajnos évről évre egyre kevesebbet és kevesebbet fog tudni termelni és ez a folyamat már késő húszas éveidtől kezdve elindul. Magyarul ezt a nélkülözhetetlen fehérjét valahonnan pótolnod kell, ha nem szeretnél 40-50-es éveidre rossz fogakat, ráncos bőrt és törékeny csontokat. Mivel egyre kevesebbet termel a szervezeted, idővel bőröd kötőszövete ernyedtebb lesz, bőröd pedig egyre ráncosabb. Emiatt van az is, hogy számos ránctalanítókrémben jelentős mennyiségű kollagén található.
Káros szokások, amiket kerülni kell
A kollagénszint csökkenésben nem meglepően káros életmódbeli szokások is szerepet játszanak. A kevés alvás, a dohányzás, a rendszeres alkoholfogyasztás, valamint a sok stressz mind-mind olyan hatás, ami még inkább felerősíti ezt a kedvezőtlen folyamatot. (Itt jegyeznénk meg, hogy egyébként a túl sok (védelem nélküli) napfény is ilyen tényező, úgyhogy érdemes a naptejre is áldozni.) Ezeken kívül sajnos a genetika is számít, bár ez olyan tényező, amin nem tudunk változtatni. Az étrendünkön viszont igen, ugyanis nagyon sokan étkeznek ún. gyulladást kiváltó étrend alapján, azaz rengeteg cukrot, szénhidrátot, feldolgozott húsokat fogyasztanak.
Mi a teendő hát, ha szeretnénk sokáig egészségesek és fiatalosak maradni? Nézzük a lehetőségeket!
Egészségesebb táplálkozás
A kollagén legnagyobb mennyiségben az állatok kötőszövetében található, ezért az állati eredetű élelmiszerek fontossága alapvető. Mivel szervezetedben aminosavakra bomlik, érdemes ezekben gazdag élelmiszereket fogyasztanod. A marhahúsban, rizsben, hüvelyes növényekben, földimogyoróban, de a lazacban is glicerin található. A húslevesben (csontlevesben) sok a hidroxiprolin, a lencsében és a tofuban pedig a prolin lelhető fel. Mind-mind értékes aminosavak.
Magához a kollagéntermeléshez sok C-vitaminra, rézre, cinkre és más nyomelemekre van szüksége szervezetednek, így ezeket is érdemes tudatosan bevinned. Csirkehús, tojás, citrusfélék a legjobbak ilyen szempontból, de ha étrended kiegyensúlyozott, valószínűleg ezzel nem lesz gond.
A C-vitamin egyébként kiemelt jelentőséggel bír, a kollagén termelésében ugyanis elengedhetetlen szerepe van. Nem csak ahhoz szükséges, hogy ez a nélkülözhetetlen fehérje megfelelően hasznosuljon a szervezetben, de mivel kiváló antioxidáns, képes megkötni azokat a szabadgyököket is, amelyek a kollagén molekuláit károsítanák.
Külső pótlása, avagy a táplálék-kiegészítők
Bőrödet kollagén tartalmú szérumok vagy kollagénkrémek formájában ápolhatod, így célzottan ott hatnak, ahol szeretnéd. Léteznek azonban szájon át alkalmazható készítmények is, mint például a kollagén por, az ivóampullák vagy kapszulák. A választék bőséges.
Az ilyen étrend-kiegészítők szedése többek között segíthet a bőr öregedésének lelassításában, csökkentik a gyulladást és elősegíthetik az ízületi betegségben szenvedők fájdalmának enyhítését, megakadályozhatják a csontritkulást, növelhetik az izomtömeget, valamint elősegíthetik a szív egészségének megtartását.
Jelenleg nincs ismert kockázata ezeknek a táplálék-kiegészítőknek, egyedül az ételallergiában szenvedők számára érdemes jobban odafigyelni, például a halakból, kagylóból vagy tojásból készült étrend-kiegészítőkre.
A külsőleg bevehető táplálék-kiegészítők hatása jelenleg még nem bizonyított teljes körűen, de mivel tele vannak olyan összetevőkkel, mint az aminosavak, nyomelemek, vitaminok, vagy ásványi anyagok, amelyek miatt nem csak hogy van értelme ezeket a készítményeket rendszeresen fogyasztani, de még a kollagéntermelésre is pozitívan hatnak.
Összefoglalás
Elmondható, hogy a kollagén por és egyéb hasonló készítmények általában biztonságosak, egyszerű a használatuk, ezért érdemes kipróbálni őket a lehetséges előnyeik miatt.
Ha szeretnél még tovább információkat olvasni a témában, látogass el a Golden Tree oldalra.
Szponzorált tartalom