Augusztus 24-én Bertalan napján Szent Bertalanra, Jézus egyik apostolára emlékezünk. Legendás története mellett a néphagyományokkal való kapcsolódását sem hagyhatjuk figyelmen kívül, hiszen Bertalan napján kezdődik valójában a mezőgazdasági szempontból is meghatározó ősz.
Ki volt Szent Bertalan, és milyen különleges legenda övezi életét?
Bertalan Jézus 12 apostolának egyike volt, akiről azonban meglehetősen keveset tudunk- az Újszövetségben talán Őt említik meg legkevésbé. A Szentírásban Nathanael néven is megjelenik.
Bertalan először kételkedett Jézus messiási mivoltában – Krisztus názáreti származásából kifolyólag -, a későbbiekben azonban megbizonyosodott Jézus valódi kilétéről. Azt követően hűséges és állhatatos apostolává, igehirdetőjévé vált. Jézus a következőket mondta róla: „Lám, egy igaz izraelita, akiben nincs semmi álnokság.”
Vértanúhalál
Talán innen fakadhat, hogy Bertalanra ördögűzőként és gyógyítóként is tekintettek, e csodás képességeit a népi hiedelmek a mai napig hűen őrzik és említik. Ami azonban a legismertebbé tette, az a különös kegyetlenséggel elkövetett meggyilkolása: Itáliában és Örményországban aktívan hirdette Isten igéjét, majd hitét az ellenállással szemben is megőrizve vértanúhalált halt Kr.u. 60 körül. A legenda szerint először megvesszőzték, majd elevenen megnyúzták, végül pedig lefejezték.
Kegyetlen mártírhalála a művészeket sokszor megihlette, a festészetben és szobrászatban is megjelenik a megnyúzott apostol alakja: a legismertebb műalkotások egyike a Sixtus-kápolnában található, történetét Michelangelo festette meg „ Utolsó ítélet” címen.
Marco d’Agrate híres szobra a milánói dómban lelhető fel, mely bőr nélküli alakként ábrázolja Szent Bertalant.
Sokak védőszentje
Nem véletlen, hogy a bőrrel kapcsolatos mesterségek védőszentjévé vált: Szent Bertalan a szűcsök, tímárok, vargák, csizmadiák és mészárosok protektora. Emellett annak köszönhetően, hogy ünnepnapja nyár végére, vagyis az ősz kezdetére esik, a pásztorok, földművesek és szőlőhegyek védőszentjévé is vált.
Igaz és hajlíthatatlan hitének, álnokságtól mentes személyiségének adózva az ördögűzés és a pszichés betegségekben szenvedők védőszentjévé kiáltották ki.
Az aratás kezdete
A néphagyományokban Bertalan napját időjárás jóslónak tartották: úgy vélték, amilyen az idő aznap, olyan lesz az egész ősz. Sok helyen ezen a napon vette kezdetét az őszi szántás és aratás, melyet vidám őszköszöntő mulatság követett. Több térségben a szőlő szüretelése és az újbor készítése szintén ehhez a dátumhoz köthető.
Nagy becsben tartották a Bertalan napon köpült vajat is: ősi gyógyítási módnak számított a tejjel-vajjal gyógyítás, úgy vélték, az ezen a napon készített vaj valóságos varázserővel bír: sebeket, bőrbetegségeket kezeltek vele, felszentelve pedig a termések közé is elhelyeztek néhány kanálnyi vajat azzal a reménnyel, hogy megóvja azt a romlástól.
Mivel Bertalan minden hamisságtól mentes volt, a népi hiedelmek szerint a kígyók a föld alá menekülnek és elbújnak a szent ünnepnapján, emellett a termésre veszélyes kártevőket is távol tarthatja Szent Bertalan.