A cím láttán bizonyára sokan felhördülnek: méghogy bőrdzseki egy vegánnak!? Pedig lehetséges, csak persze nem állati bőrből, ahogyan azt eddig megszokhattuk. A modern technológiának és eljárásoknak hála, ma már kiválóan tudjuk helyettesíteni az állati bőrt különböző anyagokkal, a végeredményt látva pedig biztos, hogy meg nem mondanád a különbséget!
Szponzorált tartalom
Miből készülnek a vegán bőrdzsekik?
Állati bőrből ugye semmiképpen nem készülhetnek, sőt, semmilyen állati eredetű anyagból. Jó alternatíva lehet még a műbőr, de tudjuk, hogy az kevésbé minőségi anyag, sokan nem érik be ennyivel. Nos, ma már tartunk ott a különböző alapanyagokkal való kísérletezésekkel, hogy egészen különleges anyagokkal is tudjuk helyettesíteni a bőrt: például gombával, parafával, vagy akár almahéjjal. Első hallásra ezeknek semmi közük a bőrhöz, mégis, a belőlük készített dzseki megszólalásig hasonlít egy átlagos bőrdzsekire, amik a Bolf kínálatában is elérhetők.
Van olyan cég, amely fügekaktuszból készít vegán bőrt, mások almahéjat használnak, ami ugya poliuretán kötőanyaggal készül, így hagy némi kívánnivalót maga után, de a készítők szerint így is jóval kevésbé környezetszennyező az eljárás.
Olyan cég is van, amely az almahulladékot kiszárítja és porrá aprítja, ezt a port pedog pigmentekkel és kötőanyaggal keveri össze. Az így létrejövő anyag nagyon hasonló a bőrhöz. Jó alternatíva még a gomba és a kókuszdió származékok, de parafát is alkalmazhatunk – mindegyikre van élő példa, sőt, még ananászlevél rostjaiból is készült már vegán dzseki.
Laboratóriumban készült bőr
A valódi bőr helyettesítésére laboratóriumokban is próbálnak alternatívákkal előrukkolni. A brooklyni Modern Meadow nevű startup már 5 éve azon van, hogy mesterséges bőrt tudjanak létrehozni. Jelenleg ehhez állatoktól nyernek kollagént (de nem kell őket leölni a művelethez!), és ezt a kollagént használják fel a műbőr elkészítéséhez, ugyanis bármilyen alakúra képesek formálni.
Van ugyanakkor egy másik megközelítésük is, melyben már ennyi szerep sem jut az állatoknak. 2019-re sikerült egy olyan eljárást feltalálniuk, melynek során élesztőgombák segítségével készítenek kollagént.
Miért nem használjuk mindenhol ezeket?
Lehetőségek tehát vannak, jelenleg igyekeznek módot találni arra, hogy ezek az új alapanyagok elterjedhessenek a világon. Ugyanis a helyzet nem olyan egyszerű, hogy a bőrt lecseréljük ezekre a növényi alapú, vagy éppen laboratóriumi úton előállított mesterséges bőrökre. Egyrészt, talán nem meglepő, hogy ezek a módszerek drágábbak, és ez a termékek árán is látszik: ami nem feltétlenül baj, ha nem fast fashionben gondolkodunk, hanem tartós termékekben.
Másrészt, a divattervezők nehezen barátkoznak az új anyagokkal, ugyanis teljesen más szempontokat tartanak szem előtt, mint a tudósok. Míg utóbbi csoport számára az a lényeg, hogy az anyag szilárd, strapabíró és hordható legyen, hasonlítson a valódi bőrre, addig a divatszakemberek számára fontos a textúra, a tapintással is érzékelhető minőség
Mindezek ellenére a jövő egyértelműen a vegán bőré, ugyanis a környezetvédelem egyre nagyobb szerepet kap világszerte. Néhány éven belül egyre jobb és olcsóbb technológiák látnak majd napvilágot, így a termékek is széleskörben elérhető árúak lesznek.