Ugyan a csillagok állásából sok mindent meg tudunk jósolni, és fel tudunk készülni az egyes eseményekre, de mindemellett nem árt, ha felelősen cselekszünk, és a nem megelőzhető káreseményekre is előre gondolunk.
Azok, akik társasházban élnek vagy éltek, biztos jól tudják, hogy ilyenkor akármennyire is próbálunk elkülönülni a saját kis fészkünkben, akkor is – ahogy a nevében is benne van – egy lakóközösség része vagyunk.
Ilyenkor pedig, a saját lakásunkon kívül vannak közösen fenntartott és karbantartott részek, amiért felelősséget kell, hogy vállaljunk.
Ilyen lehet például a lépcsőház, a lift, a tető, a főfalak, a csőhálózat, stb…
Tekintettel kell lenni a szomszédokra, így a közös helyiségeket nem rongáljuk, és nem sajátítjuk ki.
Biztos, hogy jól tudják milyen az, amikor a szomszédnál csőtörés van, és ezt még 3 emelettel lejjebb is megszenvedik, vagy ha a lépcsőházban eltörik a korlát, vagy, ha a lift megadja magát, és a 10. emeletre fel kell sétálni.
A társasház biztosítás lényege pedig pont abban rejlik, hogy ha ezekkel az épületrészekkel bármi történik, akkor azt a biztosító fedezi, nem pedig a lakóknak kell megoldani.
A társasház biztosítást általában a társasházkezelő vagy a társasházi szövetkezet köti, de banki engedményezést is be lehet jegyeztetni.
A biztosítás díja pedig a közös költség részeként fog megjelenni.
Mi a helyzet akkor, ha nincs társasház biztosítás?
Abban az esetben, ha nincs társasház biztosítás érvényben, attól még az épület egyes részei a lakók közös tulajdonának minősülnek, így a káreseteket is saját maguknak kell finanszírozni.
Mindenféle megelőzési vagy helyreállítási költség őket terheli, ami a havonta fizetendő közös költség díját fogja megemelni.
Abban az esetben, ha a társasház minden lakója rendelkezik biztosítással, azzal maga a társasház is biztosítva van, de a bekövetkező károk rendezése sokkalta bonyolultabb és hosszadalmasabb.
Gondoljunk csak bele, ha esetleg elázik a pince, vagy egy vihar következtében tetőcserére lenne szükség, akkor, ha a lakók különböző biztosítóknál kötöttek szerződést, az ügyintézés annyi szálon is fog futni.
Fontos, hogy a társasház biztosítás nem összekeverendő a lakásbiztosítással.
Legfőképpen azért, mert a társasház biztosításban olyan kiegészítő szolgáltatások vannak, amik leginkább a társasházaknak kedveznek.
Ilyen lehet például a közös képviselő felelősségbiztosítása, vagy a lift biztosítása.
A Pannon-Safe lakásbiztosítási szakértői azt javasolják, hogy a társasház biztosítás mellett érdemes biztosítást kötni a meglévő ingóságainkra is, hiszen a társasház biztosítás hiába terjed ki az épület falaira, vagy az egymás eláztatásából bekövetkező károkra, a lakásban lévő tárgyakra nem nyújt fedezetet.
Amennyiben mi már rendelkezünk olyan lakásbiztosítással, ahol az ingóságok mellett a lakás épület része is biztosítva van, de a társasház teljes körű biztosítást köt, abban az esetben a meglévő szerződésből az épületrészekre vonatkozó részt csupán ki kell emelni.
Így már a biztosítás díja is csak a meglévő ingóságokra fog kiterjedni.
Sokan nem szeretnek a biztosításokra gondolni, hiszen úgy gondolják, velük úgysem fog történni semmi, de sajnos a baj nem válogat.
A biztosítás egy olyan felelős döntés, ami mellett nyugodtan hajthatjuk álomra a fejünket.
Szponzorált tartalom