Rajzolni mindenki ösztönösen, „magától” tud. Ezért ez a megnyilvánulási forma jól tükrözi a sokszor még önmagunk előtt is ismeretlen lelki mélységeinket!
A tudat alatt megbújó belső késztetések és elfojtások szimbólumai a rajzelemzés segítségével jól megfejthető rendszereket alkotnak.
A rajzoláshoz használt papírlap az a tér, ahol meg lehet nyilvánulni. A függőlegesen használt lap elsősorban szellemi- míg a vízszintesen telerajzolt gyakorlati beállítottságra utal. A formák és az alakok megformálása, azok térbeli elhelyezése és a színek használata – vagy hiánya – feltárja a felszín alatt húzódó érzelmi, lelki késztetéseket. A korábbi időszakok tapasztalatainak elmaradt – hárított – feldolgozása, vagy negatív tartalmú berögzülése okozhat hiányos megoldásokat (például hiányzó elemek), vagy az erőteljes sötétre színezéssel elrejtett üzeneteket. A fontos családi ünnepek, különösen az előttünk álló Karácsony sok ember számára fájdalmas múltbeli eseményeket, életszakaszokat idézhet fel. A felszakadt sebek tudatos kezelése és gyógyítása az évnek ebben a sötét évszakaszában különösen fontossá válik.
Lélekgyógyítás a rajzokon keresztül
A rajzelemzés és a rajzterápia lehetőségei közé tartozik a nehézségek feltárásán túl a megoldások felé vezető utak megtalálása. A lelki gyógyítás a szeretet ünnepe előtt sokak számára megváltást jelenthet. A felkészülésben a rajztesztek is hatékonyan működnek. Grafológusként az íráselemzés mellett a leggyakrabban a 8 elemes rajztesztet alkalmazom, majd sor kerül az írás és a rajz összevetésére is. A spontán rajzok mellett a Fateszt, és a Családrajz a leggyakrabban alkalmazott módszer.
Első rajz: A tél, ősz, tavasz, nyár megjelenítése egy időben a fán – ez egy átfogóbb világlátást mutat. Egy főág a baloldalon hiányzik, amely egy korábbi súlyos érzelmi veszteségre utal.
Második rajz: A Fa és a Kígyó egybeolvadása során a tudat alatt munkáló belső erők (kígyó) határozzák meg az érzelmeket (fa).
Jelentős továbblépés, ha a rajzok elemzésén túl sor kerül a rajzterápia alkalmazására is. Ennek során az elkészült rajzokat közösen nézzük át, kérdezünk – beszélünk róla, megfigyeljük a hiányzó elemeket és a diszharmonikus megoldásokat. Ez után felmerül az a kérdés, hogy hogyan lehetne a kapott képet újragondolni. kiegészíteni. „Színezd újra!” Hangzik el a javaslat, és ennek nyomán a korábbi alkotás elkezd új életre kelni.
Az eredetileg fekete-fehér rajzon (2. Kép) látható nap (optimizmus, életerő) színes sugarakat és mosolygós arcot kapott, a jobb oldali (jövő) virág erőteljes bíborszínben (bőség, áldás) pompázik. Ez még egy óvatos próbálkozás, hiszen a többi elem változatlan maradt, de elindult egy pozitív energiaáramlás, amely az idők során tovább folytatja a belülről építő, öngyógyító munkát. Így érhető el, hogy a rajz megalkotója a saját erejét megkeresve és használva új megoldásokat találjon, és ez által létrehozza a pozitív megélések lehetőségét.
Varju Beáta grafológus, természetgyógyász
www.grafomuhely.hu