A lelki béke és belső egyensúly nem csupán egy vágyott állapot, melynek elérésére törekednünk kell, hanem jóval több annál: elsődleges eleme a jó közérzetünknek.
Ha megteremtjük a belső egyensúlyt, képesek leszünk megtapasztalni a tartalmas létezést és általános boldogságérzetet- ennek köszönhetően pedig könnyebben nézhetünk szembe az élet kihívásaival.
A következő 5 pontban csokorba szedtünk olyan egyértelmű jeleket, melyek arra utalnak, hogy belső világunk egy kis törődést és odafigyelést igényel, és nagy eséllyel kibillentünk lelki egyensúlyunkból. Nézzük, melyek ezek!
1. Folytonos feszült idegállapot, ingerlékenység és türelmetlenség
Ha észrevesszük magunkban a fenti jeleket, esetleg környezetünk figyelmeztet bennünket arra, hogy egy ideje gyorsan felkapjuk a vizet szinte mindenen, érdemes önvizsgálatot tartanunk. Az állandó feszültség azt jelzi, zavarok keletkeztek életünk irányításával kapcsolatban, és nem megfelelő eszközöket alkalmazunk mindennapjaink kézben tartására. Tartunk attól, hogy elveszíthetjük a kontrollt, mentális energiáinkat képtelenek vagyunk összerendezni.
Ezen sokat segíthet a meditáció, és a felesleges terhek csökkentése, a túlvállalás és megfelelési kényszer leredukálása.
2. Szégyenlősség és a pozitív önkifejezés hiánya
Amennyiben azt tapasztaljuk, hogy egy ideje visszahúzódóbbá váltunk, bizonyos helyzetekben és dialógusok során nem merjük képviselni véleményünket és nézeteinket, nagy eséllyel sérült az énképünk. Túlságosan befolyásol minket más rólunk alkotott véleménye, kevesebbnek és erőtlenebbnek érezzük magunkat másoknál.
Csökkent önbizalommal nem merünk a komfortzónánkból kilépni, nem vállalunk semmiféle kockázatot. Önbizalmunk visszaépítéséhez pedig mindenképpen szükségünk van arra, hogy komfortzónánkat elhagyva feladatokat és kihívásokat oldjunk meg, ezzel segítve önkifejezési képességünk erősödését.
3. Koncentrációs zavarok és szétszórtság
Az természetes, ha az ember néha elfárad mentálisan, és csökken a koncentrációs képessége. Ha azonban folyamatosan arra leszünk figyelmesek, hogy képtelenek vagyunk tartósan a feladatainkra irányítani a fókuszt, és általános szétszórtság jellemzi mindennapjainkat, bizony a belső egyensúly zavarára utalhat. A figyelemzavart tarkíthatják kisebb balesetek vagy apróbb szerencsétlenségek is, melyeket nagyrészt magunknak okozunk.
4. Produktivitás helyett rengeteg üresjárat
Egyértelmű jelnek tekinthető, ha a múltban jellemző mindennapos életvitelünk átalakul, és csökken aktivitásaink hatékonysága. A napjainkat több üresjárat és felesleges időtöltés jellemzi, pótcselekvésekbe menekülünk. A nap végén igazán nem is tudunk rá visszaemlékezni, mivel töltöttük el az időt, egyszerűen csak „ eltelt” – valós szellemi jelenlét és különösebb produktum nélkül. Kizárólag a kikerülhetetlen feladatokat látjuk el, minden mást kiszorítunk az életünkből. Gépies üzemmódban működünk, kreativitásunk alacsony szinten van.
5. Céltalanság és a teremtőerőnk csökkenése, pesszimizmus
Nem tudunk semmiféle konkrét célt megfogalmazni, és azt vesszük észre, hogy bármely helyzetben képesek vagyunk a lehető legrosszabb forgatókönyvet elképzelni- főleg önmagunkkal kapcsolatban. Bár lelkünk mélyén vágyunk sok mindenre, nem hiszünk abban, hogy ezeket a dolgokat valóban megérdemeljük és elérhetjük. Teremtőerőnk és bevonzó képességünk jelentősen lecsökken, szerencsés egybeeséseket is ritkán tapasztalunk.
Ezek a jelek mind arra utalnak, lelkünk és szellemünk elfáradt, és nem képes egyensúlyi állapotot létrehozni.