Lázár Zsófi élete hatalmas fordulatot vett, amikor két évvel ezelőtt megismerkedett a párjával. Férje indonéz származású, és az esküvő után Balin kezdtek új életet.
Bali kis sziget Indonéziában, mely nem véletlenül híresült el az „Istenek szigeteként”. Az oda utazónak ugyanis határozottan az az érzése, hogy Bali a földi paradicsom. A festői szépségű természet, a barátságos emberek, a gyönyörű templomok és a különleges atmoszféra miatt a béke és a nyugalom helyeként írják le azok, akiknek volt szerencséjük Balira látogatni.
Lázár Zsófit már a repülőtéren megszállta egyfajta nyugalom.
-A szigeten autózva aztán alig tudtam betelni az utat szegélyező gondosan nyírt bokrok, a pálmafák, a mindenütt látható, Balinéz táncosokat, istenségeket ábrázoló színes szobrok látványával – meséli a travelo.hu-nak. – A férfiak fehér-fekete kockás mintájú szárongot viselnek – hamar megtudtam, ez a két szín a jó és a rossz harcát, illetve harmóniáját, az egyensúlyt jeleníti meg, ami a balinéz hinduizmus egyik alapja. A csipkeblúzt, és színes sállal átkötött, szárongot viselő, fejükön gyümölccsel telt kosarakat hordó balinéz nők látványa pedig csak még tovább fokozták a vizuális élményt.
Mindig légy kedves!
A balinézek és az indonézek általánosságban nagyon tiszták és ápoltak, még akkor is, ha szerény körülmények között élnek.
– Végtelenül kedvesek, de kifürkészhetetlenek. Két és fél év itt-tartózkodás után is nehéz megfejtenem, vajon mi járhat a fejükben – folytatja Zsófi. – Mi rejlik vajon a mosolyuk, a lemah lembut, azaz mindig-légy kedves életfilozófia mögött, csak sejteni lehet. Nem véletlen, hogy az álarc, a maszk, a kultúrájuk egyik alapvető kelléke. Mindez nem jelenti azt, hogy képmutatóak volnának, inkább csak fenntartásokkal közelítenek a nyugati ember, ahogy ők neveznek minket, bule felé.
Mágikus világ
Balin a hétköznapokat is átitatja a vallásos hit, a művészet és a spiritualitás.
– Nagyon tehetségesek, ittlétem során szinte egyetlen emberrel sem találkoztam, aki ne zenélne, festene, és a színészi képességeik sem elhanyagolhatóak – fűzi hozzá Zsófi. – Szeretnek rébuszokban beszélni, célozgatni, és ezt is meg kell szokni, bár ebből eleinte sok félreértés adódott, ugyanis nem tudtam kitalálni, mire gondolnak, mit szeretnének. A gondolkodásukat átszövik a misztikus elemek, hogy démon van a házban, vagy fekete mágiát bocsátottak valakire. Egyébként az én házamban is volt már démonűzés, esküszöm, tényleg lakott ott egy, éreztem, és nem vagyok őrült. Itt minden más. Ez egy csodálatos, mágikus, misztikus, valósággá váló hiedelmekkel telt mesevilág. Lehetsz muszlim, hindu, buddhista, keresztény, mindenki békében, a másikat tisztelve él egymás mellett.
A végtelen óceán közelsége
Zsófit lenyűgözi, hogy Balin az emberek mennyire befogadóak.
– Nem tapasztalok ellenségeskedést, rivalizálást, negatív kritikát, gáncsoskodást – meséli. – Itt mindenki kap lehetőséget, és az emberek, a helyiek és bevándorlók egyaránt mindenben segítik egymást. És a legjobb barát, a legnagyobb megtartó erő az emberi kapcsolatokon kívül számomra az óceán, a változó arcaival. A puszta látványa, a közelsége feltölt, megindít, elgondolkodtat, boldogsággal tölt el. Nem tudom már elképzelni az életem nélküle, ahogy élő zene nélkül sem.
A teljes interjút a travelo.hu oldalon olvashatjátok el.